X
تبلیغات
زولا

فاجعۀ کوبانی و شنگال، بی‌اعتنایی یا توطئه؟

شنبه 26 مهر 1393 ساعت 14:26


کوروش زعیم


پدیدۀ شیطانی داعش هر چند برای سوریه و ایران تدارک دیده شده، ولی بزرگترین خطر برای همۀ کشورهای منطقه است.


دولت‌های منطقه که قدرت گرفتن داعش را پشتیبانی تسلیحاتی و مالی و اطلاعاتی کرده‌اند، باید بدانند که سرانجام خود گرفتار این موج وحشیگری خودساخته خواهند شد. پیشرفت سریع و گستردۀ آن‌ها با تسلیحات و پایگاه‌های ترکیه، پول عربستان و آموزش‌های اسراییل، با جنایت‌های توصیف‌ناپذیر در سوریه و عراق، اکنون به تسخیر سرزمین‌های کردنشین کشیده شده است.


هم‌میهنان کُرد دور از وطن ما در شهر کوبانی، شهری که ارمنیان فراری از قتل‌عام ترکان جوان در سال 1915 ساختند، با وجود کمبود جنگ‌افزار مناسب و کافی، مردان و زنان کُرد دلاورانه در برابر بربریت و حمله‌های بی‌وقفۀ این موجودات وحشی پایداری می‌کنند. این در حالیست که ترکیه و برخی کشورهای غربی، با بی‌اعتنایی و فریبکاری تماشاگر پیشرفت داعش و جنایات هولناک آن‌ها علیه بشریت بودند.

آن‌ها مردم را سلاخی می‌کنند، زنان و کودکان را برای تجاوز و بردگی می‌دزدند، و میراث تاریخی و فرهنگی را ویران می‌سازند. دولت ترکیه، کُردهای ساکن ترکیه را که داوطلب کمک به کوبانی هستند، سرکوب می‌کند و معترضان را به گلوله می‌بندد و به جای حمله به داعش، به کُردان در جنگ با داعش حمله می‌کند.


کشتاری که در بخش کردنشین، علوی‌نشین و ایزدی‌نشین سوریه و عراق توسط داعش صورت گرفته و می‌گیرد، تکرار نسل‌کشی‌های بیرحمانه‌ایست که دولت عثمانی در مدت وجودش از کُردان، ارمنیان، آسوریان، علویان و ایزدیان کرد، و در دو سدۀ اول کشورگشایی خلافت حجاز، آن‌ها با ما کردند. ایزدیان در آن دوران هم بارها قتل‌عام شدند و مورد تجاوز قرار گرفتند.

من باز تکرار می‌کنم، این وظیفۀ ماست که به یاری این ایرانیان دور از وطن بشتابیم. این وظیفۀ ماست به دشمنان درس بدهیم که حمله و تجاوز به ایرانی و ایرانی‌تباران تاوان سنگینی در پی خواهد داشت. اگر هواپیماهای کشورهای غربی تاکنون قادر به دیدن تانک‌ها و تجهیزات سنگین زرهی داعش از بالا نبوده‌اند و پایگاه‌های تخلیه شده را بمباران می‌کردند، ما باید نشان بدهیم که دید ما، هم از دشمنان بشریت و هم از آینده بسیار بهتر از آن‌هاست.


جنایت هولناک و نسل‌کشی این بربرهای وحشی سدۀ بیست و یکم نسبت به مردم سوریه و عراق، و تماشاگری همۀ آن کشورهایی که ادعای دموکراسی و حقوق بشر می‌کنند، در سکوت و بی‌اعتنایی و گفتار و نمایش‌های فریبکارانه، نشانگر روندی حساب شده و بسیار خطرناک برای منطقه و به ویژه ایران است. ما باید جلوی این سیل وحشیگری و ویرانی را پیش از اینکه به مرزهای ما نزدیک شود، بگیریم. چگونه است که برای شکست سه ارتش بزرگ و قدرتمند آلمان و ژاپن و ایتالیا سه سال وقت لازم داشتند، و برای شکست داعش هم دستکم سه سال وقت می‌خواهند، مگر اینکه طرح حساب شده‌ای در پشت این سیاست باشد!ما از جمهوری اسلامی می‌خواهیم:


1. جنگجویان دلیر کُرد را برای دفاع از کوبانی با بهترین تسلیحات فردی موجود در ایران تجهیز کنند، و برای همۀ آنان جامگان و کلاه‌های ایمنی و سپرهای حفاظتی سربازی مناسب میدان جنگ که اکنون ندارند، فراهم نماید.


2. لوازم پزشکی و داروهای لازم را برای کمک‌های اولیه و اضطراری به رزمندگان دفاع از کوبانی برساند، و زخمیان و آسیب‌دیدگان جدی جنگ با تروریست‌های داعش را برای درمان به ایران بیاورد.


3. راه ورود خانواده‌های پناهندۀ کُرد را به ایران باز کنند و برای آنان کلیۀ خدماتی را که سازمان ملل تجویز کرده، فراهم آورند؛ و در صورت گرایش آنان به ماندن در ایران، شرایط اسکان آنان را فراهم کنند.


4. فراریان ایزدی شنگال را، که مانند همۀ کُردان هم‌میهنان دور از وطن ما هستند، بدون هیچگونه محدودیت در ایران بپذیرند و شرایط اسکان و زندگی آنان را در منطقه‌ای مناسب فراهم آورند تا در فرآیند تحولی که در این منطقه آغاز شده، جانشان در امان باشد. دولت عثمانی ده‌ها بار آنان را قتل‌عام کرد. اکنون هم این ایزدیان خداپرست گرفتار عقب‌افتاده‌ترین و ددمنش‌ترین افراد بشر شده‌اند که به نام اسلام، دین ما را در جهان بی‌آبرو و وحشی‌پرور جلوه می‌دهند. باورهای دینی و اخلاقی ما ایرانیان اجازه نمی‌دهد که شاهد قتل‌عام و تجاوز و بردگی آنان باشیم و دست روی دست بگذاریم. این‌ها برادران و خواهران و فرزندان ما هستند.


5. سامانۀ اطلاعاتی ایران، زنان و کودکان دزدیده و فروخته شده یا به عنف تصاحب شدۀ ایزدی را در هر کجا که هستند، تا حد ممکن شناسایی و آنان را حتا با بازخرید به خانواده‌هایشان بازگرداند. این کار انسانی، هم شمار زیادی خانواده‌های داغدیده را تسکین می‌دهد و هم به برخی همسایگان بی‌اخلاق و ضدبشری ما درس اخلاق ایرانی می‌دهد.


6. مرز آستارا که در دولت پیشین بدون هیچگونه نظارت مرزی یا گذرنامه و روادید به طور یکطرفه باز شد و در نتیجه در میان مسافران عادی، هزاران فرد مشکوک نیز به ایران آمده و در جمعیت پنهان شده‌اند، در حالیکه ایرانیان را به دشواری به جمهوری آذربایجان راه می‌دهند، بسته شود. من پیش‌تر هم هشدار داده بودم که صدها تروریست وابسته به داعش اکنون با مدارک جعلی از این مرز گذر کرده و در ایران پراکنده شده‌اند. کسانی در دولت گذشته که ورود یکسویه و بی‌گذرنامه به ایران را تصویب کردند، باید مورد بازجویی قرار گیرند.


تهران - 17 مهر 1393


برچسب‌ها: کوبانی، کُرد، ایران، زعیم
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد