X
تبلیغات
زولا

بختیاری‌ها تاوان وفاداری و عشق به ایران را می‌پردازند

جمعه 19 اردیبهشت 1393 ساعت 13:25


دکتر علی موسوی

http://ibnanews.ir/vdcj.teofuqevmsfzu.html

http://www.payampars.net/1469.html

https://www.balatarin.com/permlink/2014/2/11/3502572

 

ایرانِ ما، فرش رنگارنگ و در هم تنیده از اقوام گوناگون است. یکی از تیره‌های اصیل ایران، ایل بزرگ «بختیاری» است.

این تیرۀ بزرگ را بی‌گمان بایست با دلاوری، اصالت و جوانمردی در اخلاق و وفاداری به میهنش ایران شناخت. همین امر، رشک و حسادت تجزیه‌طلبان و وطن‌فروشان را برانگیخته است. از یکسال پیش به این سو، کینه‌کِشی و نفاق‌افکنی همیشگیِ این جماعت، بیش از گذشته، قوم لر و به ویژه بختیاری‌ها را نشانه رفته است.

بیش از یکسال پیش و در نوشتاری با عنوان «پشتوانۀ پان‌ترک‌ها کیست» به بررسی نفوذ تجزیه‌طلب‌ها و به ویژه پان‌ترک‌ها و حمایت سازمان‌یافتۀ برخی از نهادها از آن‌ها پرداختم، و با اسنادی متقن نشان دادم که این شبکۀ مخوف در داخل کشور آزادانه کار می‌کند و برای نابودی ایران چه‌ها که نمی‌کند!

اما در پیوند با تیرۀ اصیل بختیاری، چندماهی نکشید که شاهد از غیب رسید و یک شبه‌مورخِ مزدور و وابسته به ایران‌ستیزان به نام «خسرو معتضد»، با برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده، به انکار هویت ریشه‌دار بختیاری‌ها در ایران پرداخت.

انتظار گردانندگان این شبکه آن بود که بتوانند با اتکا به مورخ مزدبگیرشان، به موج ایران‌گریزی در میان بختیاری‌ها دامن زنند، گویی که تصور می‌کردند این ملیجک صداوسیمای ضرغامی، در میان بافت مردم طرفدار دارد! اما خوشبختانه با واکنش میهن‌پرستانۀ بختیاری‌های دلیر، عقب نشستند.

لیک این پایان ماجرا نبود و اینجا بود که کینه‌کشی از بختیاری‌ها وارد فاز جدیدی شد و چه کسی بهتر از کمال تبریزی؟

کارگردان پان‌ترک و سفارشی صداوسیما، این بار ماموریت یافت تا سیاه کردن نام بختیاری‌ها را با تاریخ‌ستیزی و دروغ‌پردازی، یکجا انجام دهد. داستانی دروغین برای تخریب حکومت گذشته و پاکیزه کردن چهره خائنین حزب توده و فرقه دموکرات، با ملاط توهین به بختیاری‌ها، زیر عنوان یک خانوادۀ مجعول سرهم‌بندی شد و البته برای آنکه طبق روال معمول، تفرقه‌افکنی متوجه مردم فارسی‌زبان مرکز کشور شود، نام خانوادۀ درستکار و مظلوم وابسته به حزب توده(!) را اردکانی گذاشتند، که از زبان یک «اردکانی» به بختیاری‌ها ناسزا گفته شود، تا هم دعوای فارس و بختیاری درست شود و هم آقایانِ پشت‌پرده به اهداف خویش دست یافته باشند.

اما این جماعت نادان که سال‌هاست میلیاردها تومان از سرمایۀ کشور را خرج ساخت سه‌ریال‌های دروغین کرده بودند، هرگز گمان نمی‌کردند که ایرانیان و از جمله بختیاری‌ها، باهوش‌تر از آن هستند که گول چنین فریبی را بخورند، و به درستی واکنش حقۀ خویش را متوجه سازندگان، کارگردان و عوامل خودفروختۀ این سه‌ریال کردند.

اگر این مجموعه را، در کنار سفر پرتنش جناب روحانی به خوزستان و بی‌توجهی عامدانۀ ایشان به شهرهای بختیاری و... بگذاریم، متوجه می‌شویم که تحرکات این گروه، بدون تردید در سطح بالایی هماهنگ و اجرا می‌شود. مگر می‌شود که در طول یکسال بدون وقفه، تیره‌ای اصیل و ریشه‌دار، آماج انواع آزارهای حضرات صاحب‌منصب قرار گیرد، و برنامه و هدفی جز دامن زدن به نفاق و ایران‌گریزی در میان نباشد؟


و اما بختیاری‌ها کیستند:


1- بر پایۀ پژوهش‌های ژنتیکی و تبارشناسی در میان ایرانیان، مانند پژوهش دکتر اشرفیان بناب، پروفسور کاوالی - اسفورتزا و از همه جالب‌تر بررسی کوینتانا - مورسی؛ لرها و بختیاری‌ها مانند دیگر ایرانیان به تیرۀ هندواروپایی (آریایی) وابسته هستند که البته با دیگر تیره‌ها نیز اختلاط تباری داشته‌اند. نمودار زیر، برگرفته از پژوهش کوینتانا - مورسی از انستیتو پاستور فرانسه با همکاری مرکز مطالعات ژنتیک انسانی هدینگتون انگلستان، دپارتمان بیولوژیک ساپینزا از رم (ایتالیا)، دانشگاه آریزونا آمریکا و... انجام یافت.

این بررسی، نشاندهندۀ پیوستگی تباری اقوام ایرانی و از جمله لرها و بختیاری‌ها با تیرۀ نامور به آریایی با اختلاطی از تیره‌های دیگر است (کوینتانا - مورسی، 2004):در نمودار بالا، قوم لر و بختیاری با نمایۀ (LU) و در جنوب‌غربی فلات ایران نشان داده شده است، و چنانکه دیده می‌شود، این تیرۀ اصیل مانند دیگر ایرانیان دارای ساختار ژنتیکی اوراسیای غربی (آریایی) است.


همچنین به گفتۀ دکتر اشرفیان بناب، آخرین دگرگونی عمدۀ ژنتیکی در ایران، به بازۀ زمانی یازده هزارسال پیش بازمی‌گردد و ریشۀ این تیرۀ بزرگ، به جنوب‌باختری فلات ایران می‌رسد. یعنی همان جا که بختیاری‌ها ساکن و میراث‌دار آن هستند:

«تحقیقات اخیر ژنتیکی اینجانب نشان می‌دهند که عموم اقوام و گروه‌های جمعیتی ایرانی که در ایران امروزی (و حتی فراتر از مرزهای سیاسی فعلی ایران) ساکن هستند، علیرغم اینکه دارای تفاوت‌های جزیی فرهنگی هستند و حتی گاه به زبان‌های مختلف هم تکلم می‌کنند، دارای ریشۀ ژنتیکی مشترکی هستند و این ریشۀ مشترک، به جمعیتی اولیه که در حدود ده تا یازده هزار سال پیش در قسمت‌های جنوب‌غربی فلات ایران ساکن بوده برمی‌گردد ...، اندکی تفحص در منابع و مدارک تاریخی موجود نشان می‌دهد که کلمات آریا وآریایی به کرات توسط شخصیت‌های تاریخی و مورخان داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گرفته و دارای معانی مختلفی بوده‌اند، مثلا به عنوان نامی برای یک جمعیت باستانی در ایران، نامی برای زبان ایران باستان و حتی نامی برای سرزمینی که محل اقامت ایرانیان باستان بوده، به کار رفته است. اسناد و شواهد تاریخی و باستان‌شناسی نشان می‌دهد که آریاییان، اقوامی مهاجر نبوده‌اند، بلکه از حدود ده هزارسال قبل در این سرزمین ساکن بوده و مبدا ومنشاء بزرگترین ابداعات و نوآوری‌های انسان مدرن بوده‌اند...»(اشرفیان بناب، 1390)


2- سرزمین محل سکونت این مردمان در جنوب‌باختری فلات ایران، محل نَشو و نمای دو تمدن بزرگ ایلامی و هخامنشی است. به لحاظ زبانشناسی، زبان و گویش بختیاری، بازماندۀ پارسی باستان است. نکته قابل توجه اینست که زبان فارسی امروز گرچه خود زیرمجموعۀ پارسی باستان می‌باشد، اما این زبان بیشتر برجای مانده از فارسی دری و خراسانی است و نزدیکی زبان بختیاری با پارسی کهن می‌نمایاند که بختیاری‌ها چه به لحاظ زبانی، چه به لحاظ تبارشناسی و چه از دیدگاه جغرافیای محل سکونت، وارثان قوم پارسه باستان و ایلامیان هستند که پایه‌گذاران تمدن دوردست ایران‌زمین به شمار می‌روند. پس اکنون بهتر درمی‌یابیم که چرا تجزیه‌طلب‌های نفوذی و مزدبگیران استعمار، از نام این مردم گرفته تا مجاهدت‌هایشان در دفاع و پدافند دلیرانه از استقلال و تمامیت ارضی کشور و به‌ویژه پایه‌گذاری نظام مشروطه را آماج کینه‌توزی خویش قرارداده‌اند.

در پایان به عنوان یک ایرانی ساکن استان تهران که دارای ریشۀ مازندرانی است، در برابر هم‌میهنان غیرتمند و ایران‌پرست بختیاری سر تعظیم فرود می‌آورم و از واکنش برحقشان سپاسگزاری می‌نمایم.


«گر ایران‌زمین بختیاری نداشت / گمانم که از بخت یاری نداشت»


نشانی یاری‌نامه‌ها:


1- اشرفیان بناب، مازیار؛ دکتر اشرفیان بناب در اعتراض به گزارش بی‌بی‌سی: من هرگز نگفته‌ام، اکثر ایرانیان نژاد آریایی ندارند


http://www.azadegi.com


و نیز: توضیح در مورد نتایج یک تحقیق پیرامون نژاد ایرانیان؛

 

http://www.bbc.co.uk/persian/science/2012/05/120515_l10_ashrafian_clarification.shtml

 

1; Lluı´s Quintana-Murci ,1,2,3 ; Raphae¨lle Chaix,4 ; R. Spencer Wells,5 ; Doron M. Behar,6 ; Hamid Sayar,12 ; Rosaria Scozzari,7 ; Chiara Rengo,9 ; Nadia Al-Zahery,9 ; Ornella Semino,9; A. Silvana Santachiara-Benerecetti,9 ;  Alfredo Coppa,8 ;  Qasim Ayub,10 ; Aisha Mohyuddin,10 ; Chris Tyler-Smith,11 ; S. Qasim Mehdi,10  ; Antonio Torroni,9 and Ken McElreavey3

 

Where West Meets East: The Complex mtDNA Landscape of the

Southwest and Central Asian Corridor ;

 

FROM:  1Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) URA 1961 , 2Unit of Molecular Prevention and Therapy of Human Diseases, and  3 Unit of Reproduction, Fertility and Populations, Institut Pasteur, and 4Muse´e de l’Homme, Paris ; 5Wellcome Trust Center for Human Genetics, Headington, United Kingdom; 6Bruce Rappaport Faculty of Medicine and Research Institute, Technion and Rambam Medical Center, Haifa,

 

Israel;  7 Dipartimento di Genetica e Biologia Molecolare and 8Dipartimento di Biologia Animale e dell’Uomo, Universita` “La Sapienza,” Rome;  9 Dipartimento di Genetica e Microbiologia, Universita` di Pavia, Pavia, Italy; 10 Biomedical & Genetic Engineering Division, Dr. A. Q. Khan Research Laboratories, Islamabad, Pakistan; 11The Wellcome Trust Sanger Institute, Wellcome Trust Genome Campus, Hinxton, United Kingdom; and 12Department of Medicine, University of Arizona,  Am. J. Hum. Genet , 2004

 

نظرات (2)
جمعه 24 آذر 1396 ساعت 00:01
درود بر شما درود بر ایل بزرگ بختیاری
درود بر ایران و ایرانی آریایی

لعنت بر پان ترکها
امتیاز: 0 0
پنج‌شنبه 23 مهر 1394 ساعت 02:27
بله بختیاریها و لرها در حالی که اکنون دارای استانهای فقیرتری به نسبت جاهای دیگر هستند ولی دارای حق دیه ی بیشتری هستند که اثبات آن در تاریخ کهن و معاصر به وفور دیده میشود, شاهدمثال آن همین جنگ تحمیلی است . امید است تا مسئولین محترم حق این عزیزان را بیشتر ادا کنند.
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد