X
تبلیغات
زولا

مطالعۀ مقدماتی انتقال آب به کویرهای ایران

سه‌شنبه 15 اردیبهشت 1394 ساعت 14:13


مهندس محمود شاهبداغی ساکن ایالت نیویورک، پس از سال‌ها مطالعه بر روی نحوۀ آبرسانی به کویرهای فلات ایران، یک مستند علمی در مورد ابعاد این طرح تهیه کرده است.

https://www.youtube.com/watch?v=acRO-VKLvZk


این مستند بر اساس عکس‌های سه‌بُعدی ماهواره‌ای سازمان فضانوردی آمریکا (ناسا) تهیه گردیده که ارتفاع پستی و بلندی‌های کشور از سطح دریا را به خوبی نشان می‌دهد. کویرهای فلات ایران در گذشته‌های دور دریاچه بودند و طی چند هزار سال اخیر به مرور خشک شدند.(دشت کویر، کویر لوت و تالاب جازموریان که اخیرا خشک شد)


برش‌های عمودی که نشان‌دهندۀ ارتفاع چهار چالۀ فلات مرکزی ایران هستند (سه چالۀ فوق‌الذکر و چاله‌ای که شهر طبس در آن واقع شده است)، نشان می‌دهد که کوه‌های اطراف این چاله‌ها تا چه سطحی قابلیت ذخیرۀ آب را دارند.

ابعاد انتقال آب نجومی است، ولی غیرقابل انجام نیست. برای انتقال آب، از دو یا سه مرحلۀ متفاوت و با تلفیق دو شیوۀ مرسوم استفاده شده است: قنات و تلمبه‌خانه.


برای رسیدن به این منظور، قناتی با ارتفاعی پایین‌تر از دریای عمان در دهانۀ خلیج فارس حفر می‌شود تا با شیب حدودا ۱ متر، آب را تا کوهپایه‌های تالاب جازموریان هدایت کند. سپس مخزن بزرگ انتقال آب در زیر کوه ایجاد شده و آب به طور عمودی تا ارتفاع ۵۳۰ متر برای پر کردن تالاب جازموریان تلمبه می‌شود.

جازموریان ذخیره‌گاه آب برای انتقال به کویر لوت خواهد بود، که همان دو شیوۀ قنات و تلمبه مجددا به کار گرفته شده و آب تا ارتفاع ۲۸۰ متر برای پر کردن کویر لوت و سپس دشت کویر تلمبه خواهد شد. زمان انتقال آب بستگی به قدرت و تعداد تلمبه‌ها دارد.


ایشان نظریاتی نیز در باب نمک‌زدایی از آب دریا دارند که پس از تکمیل پژوهش‌ها در اختیار عموم قرار خواهند داد.

 

https://www.facebook.com/video.php?v=850913394970113&__mref=message_bubble

https://www.youtube.com/watch?v=acRO-VKLvZk

 


چند نکته دربارۀ این طرح:

مهرداد ایران‌مهر


- طرح بارورسازی ابرها نباید فراموش شود.

- طرح بالا بردن بازدهی آب در کشاورزی از 30 درصد کنونی، باید جدی پیگیری شود.

- طرح بهبود دستگاه‌های برداشت گندم (کمباین) و جلوگیری از ریزش 30 درصدی کنونی آن‌ها، مهم است.

- کویر زنده است، بنابراین دستکم باید «دشت کویر» برای حفظ گونه‌های گیاهی و جانوری، بر جای مانده؛ و این طرح تنها در کویر لوت که نزدیکتر به دریای مکران است، اجرا شود.(کویر، همچنین باعث ایجاد بستۀ هوای کم‌فشار و کشیدن رطوبت از مدیترانه به روی فلات می‌شود)

- اروپا به خاطر جنگلی بودنش، پیشرفته نشد؛ بلکه به خاطر استعمار به درجۀ کنونی رسید!

- نوار نیمه‌خشکی که ما بر روی آن هستیم ( + مصر، چین و...)، نوار تمدن‌ساز جهان است. پس لزوما میزان تحمل‌شوندۀ خشکی، خیلی هم باعث دردسر و عقب‌افتادگی جوامع بشری نبوده است.

- این دو کویر، پس از یخبندان، دو دریاچۀ آب شیرین بوده‌اند.(9 تا 7 هزار سال پیش)

- این دو دریاچه توسط رودخانه‌های طبیعی دوران پس از یخبندان و از سمت شمال پر شده بودند.

- تپه‌های باستانی ایران که گرد این دو کویر هستند، بازماندۀ شهرهای اطراف آن دو دریاچه می‌باشند.

- آب ذخیره شده در زیر سیستان (انبار سابق غلۀ ایران) مربوط به همین دوران و دریاچه‌های آب شیرین است.

- انتقال آب کنونی از سمت جنوب (دریای عمان)، به صورت نیمه‌مصنوعی انجام خواهد شد.

- آب انتقالی از دریای عمان به لوت، باید نمک‌زدایی شود.(نیاز به آب‌شیرین‌کن‌های هسته‌ای با اورانیوم غلظت بالا)

- نمک و عناصر استحصالی از آب دریا با این روش، دنیایی از ثروت را برای کشور به دنبال خواهد داشت.

 

 

برچسب‌ها: آب، کویر، ایران، شاهبداغی
نظرات (15)
پنج‌شنبه 23 فروردین 1397 ساعت 19:02
ای خدا... کاش هر چه زودتر عملیاتی بشه.. انشاالله
امتیاز: 2 0
یکشنبه 1 بهمن 1396 ساعت 12:30
باسلام وتشکر.طرح ابرسانی بکویرازطرف کاشناسان متعدی مطالعه شده وپیشنهادات عملی خوبی داده اند.بدیهیست پروزه سنگین است.ولی.اشتغاٖل:پرشدن واحیای قناتهای خشک شده استانهای مجاوروقایقرانی-رونق مشاغلی مثل صیدماهی وتلتیف هوای منطقه وغیره وغیروومواجهه باخشکسالیهای روبرواهمیت مطالعه کامل واجرای طرح راتاکیدمیکند
امتیاز: 0 0
دوشنبه 11 دی 1396 ساعت 15:39
اگر فقط یک تونل از سطح خزر به کویر کشیده شود هزینه ان معادل مترو تهران هم نمیشه و این قنات ابرسانی دایمی بخشی از کویر رو به عهده میگیره و با کرمایش کره زمین رود ولگا بجای خطر تبدیل به مفید میشودـ وجود بخار و حکت ان به سمت البرز و زاگرس براران زایی خواهد داشت و ایجاد فضای سبز و چرخه تامین ایجاد خواهد کردـ از باریکه دره بر این کار از منطقه شاهرود یا بندر گز بسیار کم هزینه خواهد بودـ از سمت جنوب نیز کافیست از بندر چا بهار قناتی به انسوی رشته کوه چابهار کشیده شود تا بخوبی تاثیرا باران زایی و تبدیل جریانی کشنده برای کویر و سر سبز سازی و مشروب سازی زمینهای کشاورزی اون منطقهشودـ لازم نیست برای تمام مسیر تونل بزنیم یا تلمبه خانه ایجاد کنیم کافیست اب به انسوی رشته کوه سیرجان بندر عباس کشیده شودـ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اختلاف سطح و ارتفاع وجود دارد. ضمن اینکه آن آب‌ها باید شیرین شود، وگرنه سفره‌های زیرزمینی شور خواهند شد.
جمعه 17 آذر 1396 ساعت 19:05
لازم نیست دریاچه درست کرد کافی است اب را شیرین کنیم در نقطه شروع سپس ان را به وسیله نیروی پاک به گلخانه هایی که درست کرده ایم برسانیم و فقط به اندازه نیاز کشاورزی و شرب به داخل هدایت کنیم و شهر هایی مناسب با کویر بنا کنیم شبیه شهر مصدر از نیروی خورشید به عنوان انرژی پایدار استفاده کنیم درست کردن دریاچه های بزرگ غیر منطقی است حتما میزان تبخیر بیشتر از ورودی اب است و دشتهای کویر نمک زار خواهند شد
امتیاز: 0 0
پنج‌شنبه 18 آبان 1396 ساعت 19:25
سلام عالی شدنی است نیازی هم به شیرین کردن اب نیس زیرا با تبخیر از دشت کویر لوت و دریاچه ارومیه و بارش باران نیاز اب کشور از هر جهت تامین و قدرت اقتصادی بالارفته و ایجاد شغل نیز مسشود عااااااللللللی
امتیاز: 0 0
سه‌شنبه 7 شهریور 1396 ساعت 16:17
کشاندن آب به کویر چند مشکل هم داره که باید در نظر گرفت ماهنوز نمیدونیم این کار چه تاثیری بر اکوسیستم کویر و موجودات داخل اون داره در ضمن مآب را شیرین کردیم و به کویر رساندیم تکلیف نمکزارهای کویر چی میشه مثلا دریاچه نمک قم یا نمکزارهای خود کویر یا چه تاثیری بر گسلهای منطقه داره؟
امتیاز: 1 0
یکشنبه 14 خرداد 1396 ساعت 00:17
عالی و شدنیست مانندکویر در شمال شرقی هندوکش که اکنون خالی و مرز طبیعی چهار کشور است ، طرح شما برای میلیونها نفر مشاغل دریای، غذا، مناطق زیست مرطوب و ایجاد مسکن حداقل 100000000 نفر مینماید، سپاس گذاریم
امتیاز: 2 1
یکشنبه 7 خرداد 1396 ساعت 19:06
الله بخواد این دریاچه ها احیاء میشه . باید از الله بخواهیم .
امتیاز: 0 7
سه‌شنبه 30 شهریور 1395 ساعت 13:46
درود بر همه ایرانیان
کاملا بر همگان روشن است که کشور داره رو به خشکی میره
بهتره بجای سرمایه گذاری بر روی مذهب و اعتقادات شخصی انسانها به فکر کشورمون باشیم
بهتره بدونیم که همین اعرابی که ما سنگشونو به سینه بزنیم تشنه خون ایرانیان هستن
انتظار روزی رو میکشن که ما ایرانیان به جان هم بیفتیم
پس نگذاریم اون روز فرا برسه.
امتیاز: 5 3
پاسخ:
درود، اگر منظور سعودی و کشورک‌های جنوب خلیج فارس است، درست. اما باید بدانیم که یمن و استان الشرقیه عربستان و بحرین و عراق و سوریه و لبنان خانۀ ماست.
شنبه 8 خرداد 1395 ساعت 18:37
Saeed:
بسیار زیبا

من یکی از طرفدار این طرح هستم البته طرحی چند صد ساله است ولی با توجه به گرمایش کره زمین و بالا آمدن آب دریا ها حتی هزینه این طرح را هم میشود با کشورهایی مانند هلند و یا تایوان وسنگاپور مشارکت کرد.
ضمنا تمام زمینهایی موات به دریا و ساحلهایی مبدل خواهد شد که قابل سکونت و توریستی حتی اسلامی خواهد بود

تکنولوژی امروز هم جوابگو هست

دستگاهها ی تی بی ام که جهت ساخت تونل و مترو به کار برده میشوند و خطوط لوله نفت و پمپاژ تکنولوژی لازم را در اختیار ما میگزارند
امتیاز: 3 1
سه‌شنبه 14 اردیبهشت 1395 ساعت 12:30
با سلام - شما به این طرحهایتان مملکت را به فلاکت می اندازید
امتیاز: 2 5
شنبه 17 بهمن 1394 ساعت 02:13
طرح خیلی مسخره ای است. من که آدرس شاه بداغی را ندارم که به ایشان بگویم کجا مدرک مهندسی اش را گرفته است. طبق حرف خودش بایستی حدودا 31000 کیلومتر مکعب آب را پمپ کند. با پذیرش حرف خودشان یعنی پمپ 3800000 m3/day بایستی 21000 سال طول بکشد که دو دشت کویری ایران از آب پر شود. لطفا به ایشان بگویید با یک مهندس مکانیک مشورت کند.
امتیاز: 4 3
پاسخ:
تند نرو عزیز من. وقتی جنگ آب آغاز شد، شما میای وسط و مردم رو از هم جدا میکنی؟ این موضوع یک طرح فرامطالعاتی است که مشارکت کارشناسان همۀ رشته‌های مرتبط را می‌طلبد. آن میزان آب اولیه برای پر شدن نسبی تنها جازموریان در نظر گرفته شده است. در ضمن، سیل‌های ویرانگر فصلی آن منطقه را که اینک تبخیر می‌شود و در صورت اجرای طرح، خود به پر شدن حوضچه‌ها کمک می‌کند در نظر نگرفته‌اید و خیلی چیزهای دیگر را!!
دوشنبه 2 شهریور 1394 ساعت 16:54
من چندتا سوال دارم ضمن این که از این طرح جسورانه خیلی خوشم اومد. ولی هزینه های این طرح از کجا تامین خواهد شد؟ مشکل دوم اختلاف ارتفاع رو چکار خواهید کرد سطح کویر لوت و دشت کویر هردو از سطح آب دریا پایینتره و سالانه 4 متر تبخیر خواهد داشت به علت گرمی هوا این آب چطور جبران خواهد شد آیا انتقال آب داییمی خواهد بود یا راه کار دیگری دارید؟
امتیاز: 5 1
پاسخ:
درود، طرح از من نیست. اما به هر حال، کشور ما رو به خشکی می‌رود و هزینه‌ای که تحمل خواهیم کرد اصلا قابل مقایسه با هزینه‌های اینچنینی نخواهد بود. اما گفتیم که نمک‌های مختلف حاصله، خود دنیایی از درآمد پدید خواهد آورد. در ضمن، چون رود پرآبی به این مناطق جاری نیست، بنابراین رود مصنوعی از دریای مکران دائما آب آن را تامین خواهد کرد. نحوۀ آبرسانی در پیوند مربوطه آمده است.
سه‌شنبه 20 مرداد 1394 ساعت 20:34
باتشکر وسپاس فراوان اززحمات شما
امتیاز: 5 1
یکشنبه 11 مرداد 1394 ساعت 19:22
با سلام و خسته نباشی
از مطالب مفیدتون استفاده کردم
منتظر موارد جدیدتر هستم
به امید روزی که این آب و خاک شاهد شکوفایی کامل خودش باشه
یاعلی
امتیاز: 4 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد